top of page
Search
  • kadritaalfeld

Ägeda alaseljavalu käsitlus.Seljavalu on igaüks meist mingil eluhetkel tundnud. Kui oleks üks valu põhjus, siis oleks ka ravimine palju lihtsam ja tõhusam! Kuid seljavalu põhjuseks võib olla nii skeletilihassüsteemist tekkinud probleem, neuroloogilised, veresoonkonnaga seotud,organitest põhjustatud või ka põletikulised protsessid ning emotsionaalsed probleemid. Et saada täielikku ülevaadet valu põhjustest tuleb inimest uurida terviklikult!


Äge seljavalu tekib ootamatult ning inimene tunneb tugevat lihasspasmi ning liigutustel esineb tugev alaseljavalu.


Mida inimene ise saab kõigepealt enda jaoks teha? Tuleks vastada mõndadele küsimusetele, mille positiivse vastuse korral võtta ühendust perearstiga:

1. Kas valu esineb ainult seljas või kiirgub ka jalga?

2. Kas valuga esineb palavikku?

3. Kas on tekkinud ka põie-või soolehäired?

4. Kas esineb tuimustunnet genitaalide piirkonnas?


Kui need vastused on negatiivsed, siis jälgida valu nädala jooksul. Kas see väheneb või muutub tugevamaks?


Kuidas saab inimene ise ennast aidata? Kindlasti ei tohiks jääda voodisse! Iga paari tunni tagant peab tõusma püsti kõndima niipalju kui valu võimaldab. Valu vähendamiseks kasutada külmakotte, mida asetada valu asukohta või kus tunneb kõige enam pinges tunnet. Kindlasti mitte otse nahale! Kui valust on möödunud 48 tundi, siis võib ka kasutada ka sooja. Soe aitab vähendada lihaste pinget ja suurendab verevarustust kahjustunud kudedesse. Vältida tuleb raskuste tõstmist.


70%- diagnoositakse müofastsiaalseid valusid, 27% -diski probleemid, stenoosid, degeneratiivsed diskimuutused ja 3% kasvajad, murrud, aneürism ning organprobleemidest tingituna.


Tavaliselt äge seljavalu möödub kahe nädala jooksul. Kui valu pole selle ajaga möödunud konsulteerida füsioterapeudiga.


Kuidas saab aidata füsioterapeut? Esimesel visiidil teostab füsioterapeut hindamise, mille põhjal koostatakse raviplaan. Füsioteraapia sisaldab nõustamist, traditsioonilisi harjutusi, manuaalteraapia võtteid, massaaži, elektriravi. Kindlasti saab inimene koju kaasa individuaalse harjutusteprogrammi. Füsioteraapia eesmärgiks on taastada inimese kehaline võimekus võimalikult kiiresti, et inimene saaks jätkata tööl käimist ja tegeleda aktiivselt teiste igapäevategevustega.

48 views0 comments

Comments


bottom of page